Szitaanalízis

Ipari alkalmazásokban felhasznált vagy gyártott porok analitikai vizsgálatának az alapja az anyag szemcseeloszlás jellemzője. Ugyanazon termék különböző eloszlású frakciói más-más fizikai tulajdonságokkal bírnak, így a hiteles és reprodukálható mérésekhez szemcseanalízis vizsgálatot kell végezni.

1. Mintavétel

A szemcseanalízis egyik legnehezebb és legtöbb bizonytalanságot magában foglaló része a mintavétel. Ugyanazon terméket vizsgálva eltérő eredményeket kaphatunk, ha a mintavételezésünk nem megfelelő. A megismételhetőség érdekében tehát fontos, hogy a vizsgált minta szemcseeloszlása a termékhalmaz szemcseeloszlását minél jobban közelítse. Ez a feladat különösen nehéz, ha nagy mennyiségű (akár több tonna termék) áll mintavételezéshez rendelkezésünkre. Ilyen esetben a termékből több különböző helyen kell mintát venni, majd ezek keverékével célszerű tovább dolgozni. Ilyen esetben a laboratóriumunkba beérkezett minták megegyező frakciókra történő osztásához különböző elven működő  próbaosztókat célszerű használni.

2. Vizsgálat

Az alkalmazott sziták számát és lyukméretét a minta eloszlásspektruma határozza meg. A folyamat megkezdését megelőzően ennek megfelelően kell kiválasztani a használt szitákat, a feladási mennyiséget és a szitálás egyéb paramétereit, mint a frekvenciát és az amplitúdót. A szitálást a DIN 66165 szabvány szerint végezzük.

3.Kiértékelés, jegyzőkönyv

A szitált mennyiségek szoftveres kiértékelése után a szitálást meghatározó paramétereket és a kapott eredményeket, diagrammokat, következtetéseket jegyzőkönyvben rögzítjük. Vizsgálat eredményeként kiállított jegyzőkönyv tartalma:

  • szemcseeloszlás görbe
  • gyakoriság görbe
  • áthullás és maradványgörbe
  • átlagos szemcseméret
  • medián szemcseméret

Robbanásvédelmi vonatkozás

Robbanásvédelem területén irányadó érték az 500 µm, e szemcseméret felett ugyanis az égés sebessége nem elég gyors ahhoz, hogy robbanásról beszélhessünk. Tehát ha egy termék 500 µm alatt nem tartalmaz szignifikáns frakciót, akkor robbanásvédelmi szempontból nem veszélyes.

Minél kisebb és könnyebb egy porszemcse, annál könnyebben marad lebegő állapotban, így robbanásvédelmi szempontból ez a frakció veszélyesebb. A robbanási paraméterek meghatározását leíró szabvány szerint az egyes vizsgálatok előtt a pormintát meghatározott szemcseméretig kell szitálni annak érdekében, hogy a kapott eredmények a robbanási tulajdonságokat a biztonság oldaláról közelítsék.


Kapcsolodó képek